Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere impotriva rezolutiei procurorului la instanta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere impotriva rezolutiei procurorului la instanta - modalitati, conditii

buna ziua Cum se formuleaza Plangerea in fata Judecatorului in baza art 278 ind 1, c.prc.pen., in cazul in care Procurorul ierarhic superior respinge cererea solicitata impotriva Rezolutiei solutionate.
unde trebuie depusa, in cat timp, si ce trebuie sa contina?
va multumesc
1) aproximativ identică cu cea împotriva Ordonanţei/rezoluţiei procurorului, cu precizarea că vă adresaţi instanţei de judecată a judecătoriei de care aparţineţi, criticaţi Rezoluţia procurorului sub aspectul netemeiniciei, nelegalităţii, trunchierii plângerii dvs. ori, adevărul etc etc, aduceţi în faţa instanţei argumente legale, susţineti cu probe legale-martori etc etc încheiaţi cu circa 2-5 concluzii scurte, clare şi la obiect vătămarea dvs. de către pozitia procurorului.Dacă puteţi, invocaţi si articole din Lege. În final : Solicit admiterea prezentei Plângerii formulată împotriva Rezoluţiei procurorului "general" al . . ., cu nr. . . , plângere ca fiind temenică, legală şi necesară sancţionării făptuitorilor arătaţi în prezenta plângere etc etc;
2) o depuneti judecătoriei (la serviciul registratură cu număr de înregistrare) de care apartineti în interiorul a 20 de zile de la primire, neluând în calcul ziua primirii (ati semnat de ea, sau cineva din familie, mai se obişnuieste a semna în locul destinatarului chiar factorul poştal şi o depune în cutia de postă a destinatarului) ;
3) spre exemplu :
Către Judecătoria . . .,
Subsemnatul . . ., domiciliat în . . ., str . . ., bl . . ., etaj . . ., ap . . ., cod poştal . . ., (dacă e nevoie indicaţi şi judeţul . . .) în calitate de parte vătămată, primind în ziua de . . . , luna . . ., anul . . ., bază ştampila poştei de pe comunicarea procurorului către mine cu data de . . . timpul . . ., Rezoluţia nr. . . .,/. . ./. . ., a procurorului "general" al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel . . . , depun în termen legal prezenta Plângere împotriva Rezoluţiei mai sus arătată a procurorului "general" al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel . . ., din cel putin următoarele motive/considerente :
- Rezoluţia nr. . . a procurorului . . ., este nelegală, netemeinică, trunchiată şi sustinută în mod viclean de către procuror . . ,Arăt Onoratei Instanţe că, faptele şi actele săvârşite de către făptuitorii . . , au fost consumate astfel : . . ., . . ., . . .,
Criticaţi poziţia procurorului arătând frânturi din respectivul text puse-ntre ghilimele.Veniţi cu susţinerea legală, prezentaţi dovezi etc etc
Spre final, folosiţi expresia "Anexez" prilej de mentionare a anexării cu prioritate a unei copii faţă/verso a comunicării respectivei rezoluţii către dvs. apoi, menţionaţi celelalte copii anezate ca probe-n favoarea dvs, ori, de acuzare a făptuitorilor în speţă.Încheiaţi cu : data şi semnătura dvs.
Notă: ar fi bine să formulaţi un fel de titlu şi-l numerotaţi pt. criticile asupra Rezoluţiei procurorului.
Eu doar v-am dat doar un posibil model de orientare, dvs., va trebui să sintetizaţi concret ceea ce criticaţi cât si ceea ce susţineti cu dovezi.Trebuie să fiţi un bun manager, împletind "penal-artistic", utilul cu frumosul şi plăcutul, cu scopul final urmărit.Vă doresc reuşită deplină!
va multumesc n53. foarte clar si concins va multumesc pentru sfaturi
cu stima
va rog sa mi spuneti de cati martori MAXIM sunt agreati? declaratiile in fata notarului sunt edificatoare? MULTUMESC
valentin24 a scris:

va rog sa mi spuneti,dupa cum m-ati sfatuit, de cati martori MAXIM sunt agreati in instanta? declaratiile in fata notarului sunt edificatoare in Instanta?? MULTUMESC

- nicio lege nu limitează /prevede un număr exact de martori în penal/civil etc ; totusi, instanta poate limita numărul de martori UTILI cauzei.Depinde de ceea ce aveti dvs. de urmărit/îndeplinit ca scop propus.Martorii sunt fiinte umane cu însusirile lor, pe când, înscrisurile sunt niste dovezi materiale (ar fi posibil și aici declaratii mincinoase ca si la martori, acte nesincere etc etc), bineînteles că, proba cu martori NU poate trece peste cea cu înscrisuri decât în cazuri exceptionale prevăzute de lege. Dovada unui act juridic sau a unui fapt se poate face prin inscrisuri, martori, prezumtii, marturisirea uneia dintre parti, facuta din proprie initiativa sau obtinuta la interogatoriu, prin expertiza, prin mijloacele materiale de proba, prin cercetarea la fata locului sau prin orice alte mijloace prevazute de lege.