Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Copie contract v-c de la cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Copie contract v-c de la cadastru

Buna,pentru a obtine o copie la un ctr de vanzare cumparare oficiul cadastru poate emite aceast act in baza unei cereri,va rog?
O copie puteti obtine de la notarul care a autentificat actul, conteaza daca aveti calitatea sa-l cereti.
pblema este ca nu se mai stie numele notarului,ce e de facut?
Atat in incheierea de carte funciara cat si in extrasul de carte funciara este mentionat actul in baza caruia s-a facut intabularea precum si cine l-a intocmit.
Puteti solicita si la OCPI eliberarea unei copii conform cu originalul dupa contractul de vanzare-cumparare, conditia fiind ca imobilul sa fie inscris in cartea funciara, iar dvs. sa stiti numarul de carte funciara sau numarul cadastral, iar daca este vorba de un act mai vechi, incheiat inainte de august 1999, acesta sa fie transcris in registrele de transcriptiuni.
Nu va este necesara decat o cerere pe care o obtineti de la OCPI, iar tariful este de 5 lei / fila.
Oricine poate face aceasta solicitare?