Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare drept proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare drept proprietate

Buna ziua!
Se poate intabula o dispozitie de retrocedare in baza L10, fara a face masuratorile pentru cadastru?
Pentru masuratori am nevoie de acces in imobil, iar acest lucru nu-mi este permis de catre locatari-fosti chiriasi, apoi proprietari pana in anul 2005-care stau in continuare in imobil fara vreun statut.
Dispozitia intabulata imi da drept deplin de proprietate si posibilitatea de a obtine o hotarare de evacuare opozabila acestor locatari. Sau nu este asa? Va rog mult un sfat!
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Intabularea dreptului de proprietate in cartea funciara se face obligatoriu in baza actului de proprietate (dispozitia de retrocedare, in cazul dvs.) si al documentatiei cadastrale. Asadar, in cazul dvs., pentru a putea dispune de dreptul de proprietate este necesar sa procedati la deschiderea cartii funciare, deoarece dreptul de proprietate obtinut in felul in care l-ati obtinut dvs. nu este opozabil tertilor fara inscrierea in cartea funciare.