Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare drept proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare drept proprietate

Buna ziua!
Rog mult o parere!
Incerc sa formulez mai simplu o intrebare pentru care am scris o mica istorie la subiectul "dispozitie de retrocedare"
Cum pot indeplini formalitatile de publicitate imobiliara la un imobil retrocedat prin dispozitie de la PMB, in care mi se interzice accesul pentru masuratori, de catre locatari (fosti chiriasi, apoi fosti proprietari).
Inteleg ca numai dupa intabularea in cartea funciara dispozitia mea devine titlu executoriu si pe baza ei pot obtine o hatarare de evacuare.
Multumesc pentru unn raspuns promt,
custima,
Problema este ca fara documentatie cadastrala nu puteti proceda la intabularea dreptului de proprietate in cartea funciara, iar intocmirea documentatiei cadastrale implica tocmai efectuarea unor masuratori, lucru care nu este posibil, din cate spuneti dvs.
Incercati sa ii luati cu binisorul pe fostii proprietari, faceti-i sa inteleaga ca oricum intr-o buna zi tot pleaca de acolo si sa va lase sa masurati. Daca aveti dispozitia de restituire, incercati sa obtineti un ordin de evacuare! Daca reusiti, luati legatura cu un executor care sa va ajute sa-i scoatei din imobilul proprietatea dvs.
Paula Tudor, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
mosemari2000 a scris:

mariapaula a scris:

Problema este ca fara documentatie cadastrala nu puteti proceda la intabularea dreptului de proprietate in cartea funciara, iar intocmirea documentatiei cadastrale implica tocmai efectuarea unor masuratori, lucru care nu este posibil, din cate spuneti dvs.
Incercati sa ii luati cu binisorul pe fostii proprietari, faceti-i sa inteleaga ca oricum intr-o buna zi tot pleaca de acolo si sa va lase sa masurati. Daca aveti dispozitia de restituire, incercati sa obtineti un ordin de evacuare! Daca reusiti, luati legatura cu un executor care sa va ajute sa-i scoatei din imobilul proprietatea dvs.

Nu se pune problema sa-i luam cu binisorul, oamenii nu vor sa auda pentru ce am venit acolo, decat daca avem ordin de evacuare. Cine ma poate ajuta sa pot intra cateva minute pentru masuratori? Oamenii acestia locuiesc acolo fara a mai fi chiriasi sau proprietari. Rog pe cineva care a avut aceeasi situatie, sau care are cunostinte in domeniu, sa-mi dea un sfat. Scuze pentru balbaieli in transmiterea mesajului. Sunt disperata pentru ca vad ca si avocatii mei bajbaie. Multumesc mult pentru un raspuns!
mosemari2000, utilizator