Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... raspundere civila
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

raspundere civila

Buna ziua ,in septembrie 2010 am avut un accident de circulatie.soferul vinovat a avut polita de Italia ,eu nu am facut plangere in termen dar am actionat in instanta corespondentul din Romania al firmei de asigurare din Italia (care este de fapt o firma de brokeraj) insa instanta(in ianuarie 2013) mi- a respins cererea motivand ca firma de brokeraj nu are calitate procesuala .ce pot sa mai fac acum ?mentionez ca nu am facut recurs.Pot sa chem in instanta firma din Italia?
Va multumesc
Trebuia sa faceti o adresa la B.A.R sa va comunice corespondentul societatii de asigurari la care autoturismul avea asigurare.In baza raspunsului oferit de catre B.A.R formulate actiune ompotriva societatii respective. In eventualitatea in care primeati un raspuns negative, era indicat sa va indreptati impotriva societatii din Italia. In mesajul dumneavoatra nu precizati daca e vorba de vatamare sau dosr de avarierea autoturismului.