avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am fost accidentată pe trecerea de pietoni. Doresc ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am fost accidentată pe trecerea de pietoni. Doresc daune morale, cum să procedez?

Am fost accidentata pe trecerea de pietoni. Doresc daune morale pentru vatamare corporala picior in ghips si partea stanga vatamata mai putin. Cum sa procedez?
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Va trebui sa va constituiti parte civila si sa va indreptati cu pretentii catre compania de asigurari.
Cand a avut loc evenimentul rutier?
Sambata 21 aprilie 2018

Ma aflam pe trecerea de pietoni antrenata in traversare. Din stg mea am vazut cum o masina se indrepta spre mine dar am sperat ca va opri. Nu a oprit. M.a acrosat si a trecut cu roata peste labele picioarelor mele. Am 2 degete rupte de la piciorul drept si alte leziuni mai usoare. Laba liciorului drept in ghips. Voi sta cu ea 25 de zile. Multumesc pentru raspuns!

-Apăsați, vă rog, pe Răspunde, nu pe Citează. Mulțumesc-
Ultima modificare: Luni, 23 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Mergeti la sml sau inml ( daca sunteti din Bucuresti ) pentru a fi emis un certificat medico-legal. Este in interesul dvs sa ajunteti la medicina legala in primele 30 de zile de la producerea evenimentului rutier pentru ca in acest caz nu aveti nevoie de incuviintarea procurorului.
Polita RCA la ce firma este incheiata ?
Am scos astazi certificat medico legal. Au scris 25-30 de zile perioada necesara recuperarii. Sunt asigurata in sistemul de stat. Sunt salariata.

Consultanta Juridica a scris:

Mergeti la sml sau inml ( daca sunteti din Bucuresti ) pentru a fi emis un certificat medico-legal. Este in interesul dvs sa ajunteti la medicina legala in primele 30 de zile de la producerea evenimentului rutier pentru ca in acest caz nu aveti nevoie de incuviintarea procurorului.
Polita RCA la ce firma este incheiata ?

Alte discuții în legătură

Am lovit cu masina de un baiat care nu detinea permis auto Dinu bogdan Dinu bogdan Am fost lovit cu masina de un baiat care nu detinea permis auto. Cum procedez pentru a-mi despagubi pagubele? (vezi toată discuția)
Cum procedez - pieton lovit pe trecere, despăgubiri Zewa Zewa A dat peste mine o masina pe trecerea de pietoni care sunt pasi de urmat pt al actiona in instanta si pt despagubiri (vezi toată discuția)
Amenda penala chiar daca partile s-au inteles, in caz de accident auto stereoscopic stereoscopic Buna ziua, As dori daca este posibil sa ma lamuriti si pe mine cu niste chestiuni. Povestea mea este urmatoarea: In urma cu cateva saptamani am fost implicat ... (vezi toată discuția)