Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am lovit cu masina de un baiat care nu detinea permis ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am lovit cu masina de un baiat care nu detinea permis auto

Am fost lovit cu masina de un baiat care nu detinea permis auto. Cum procedez pentru a-mi despagubi pagubele?
Proprietarul masinii era asigurat RCA?
Daca avea RCA veti fi despagubit de catre asigurator, ulterior acesta se va indrepta impotriva celui vinovat de producerea accidentului.
Sa inteleg...dvs. aveati calitate de pieton...descrieti putin cum s-a petrecut accidentul. Si daca avea RCA valabil si daca nu avea, veti fi despagubit in cazul culpei comune sau totale a vinovatului ( daca se ajunge a se stabili o culpa de catre Instanta de judecata), sau in cazul vinovatiei la prima vedere in retinuta doar in baza Anexei 2, care reprezinta o schitare a accidentului . Daca asigurarea rca era valabila la data producerii evenimentului, deschideti dosar pt vatamare corporala( pt daune morale si mteriale). O suma justa de despagubire trebuie negociata si in cateva randuri, avand la baza prevederi legale, jurisprudenta, acte potrivite etc.E foarte bine in cazul acesta ca in termen de 90 zile sa si depuneti plangere la pol. pt. vatamare corporala din culpa prin care va constituiti si parte civila pentru prejudiciul cauzat (daune morale si materiale). Daca nu avea asigurare sau era falsa va despagubeste BAAR prin F.P.V.S. S-a apelat 112? Mergeti la IML cat mai repede pt. Certificat medico-legal (aveti 30 zile de la data producerii accidentului, dar e bine sa mergeti cat mai repede si pt. examinare corporala). Cand aveti Certificat medico-legal ne scrieti.
Diana Cioroiu, Avocat
Cum procedez pentru a-mi despagubi pagubele?

Dupa formulare eu inteleg ca este vorba despre pagubele produse unei masini si nu unui pieton.
Poate utilizatorul revine cu niste detalii, mai clar exprimate.
Dinu bogdan a scris:

Cum procedez pentru a-mi despagubi pagubele?

Concret care sunt pagubele pentru care doriti despagubire ?