Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezilierea Contractului de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezilierea Contractului de inchiriere

Buna Seara
Am un apartament care este dat in chirie,chiriasul tot amana data plati chiriei si nu a platit chestuielile blocului.Daca am dori sa reziliez contractul ce ar trebui facut ? se poate da chiriasul afara fara a se rezilia contractul si a platit incontinu la finante in cel mai rau caz ?
Depinde ce clauze ati stipulat in contractul de inchiriere.
Nerespectarea unei clauze (plata chiriei la o anumita data, neachitarea utilitatilor, etc. ) duce la rezilierea de drept a contractului de inchiriere.
Trebuie reziliat contractul inainte de a solicita evacuarea chiriasului.
Odata reziliat contractul, va duceti la Administratia Financiara unde declarati rezilierea contractului de inchiriere pentru a nu mai plati impozit.
Buna seara,
Cititi cu atentie contractul pe care l-ati semnat si vedeti in ce conditii se poate rezilia. E de preferat sa incheiati contractul si sa evacuati chiriasul rau platnic.
Pe de alta parte asociatia de locatari, poate cerere rezilierea contractului in cazul in care chiriasul nu si-a achitat obligatiile ce ii revin din cheltuielile comune pe o perioada de 3 luni.

Rezilierea contractului de inchiriere se face inainte de termen, la cererea asociatiei de proprietari, daca acel chirias nu a platit pe trei luni cotele de intretinere
- art. 24 lit c Legea nr.114/1996

Nu puteti cere evacuarea fara a rezilia si contractul de inchiriere.