Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reziliere contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reziliere contract

Am un spatiu comercial inchiriat,chiriasul nu a mi platit chiria de trei luni de zile si nu mai dau de el.Pana la finele contractului mai sunt doi ani.Cum pot rezilia contractul?
Pai, daca aveti contract incheiat cu acesta presupun ca aveti prevazut in el la rezilierea contractului. daca nu aveti contract, foarte simplu: schimbati cheile de la intrari in spatiu respectiv. In orice caz, sa faceti rezilierea ( daca exista scris in contract) in scris si sa trimiteti adresa la domiciliul acestuia cu confirmare de primire, ptr a avea dovada, cu motivatia ca nu si-a respectat obligatia asumata prin contract si anume nu a mai platit de 3 luni chiria respectiva!
Reziliati contractul in baza art. 24 (b) din Legea 114/1996:
Art. 24. - Rezilierea contractului de inchiriere inainte de termenul stabilit se face in urmatoarele conditii:..
b) la cererea proprietarului, atunci cand:
- chiriasul nu a achitat chiria cel putin 3 luni consecutiv;
- chiriasul nu a respectat clauzele contractuale;
Nu intrati abuziv in spatiu, nu schimbati yala, chiar daca sunteti proprietar.
Urmati calea legala, judecatoreasca, pentru ca evacuarea se face conf. art. 25. din aceeasi lege:
Am ramas dator cu o completare:
Art. 25. Legea 114/1996:
- Evacuarea chiriasului se face numai pe baza unei hotarari judecatoresti irevocabile.
Chiriasul este obligat la plata chiriei prevazute in contractul de inchiriere, pana la data executarii efective a hotararii de evacuare.