Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi si obligatii la nasterea gemenilor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi si obligatii la nasterea gemenilor

As vrea sa stiu care sunt drepturile si obligatiile pe care le am la nasterea a doi copii.
In cate zile trebuie inregistrati copiii si care sunt drepturile(ajutorul financiar) de care se bucura parintii?Multumesc!
Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu infromatii privind drepturile si obligatiile cei revin unui parinte de gemeni? Care sunt actele normative care stipuleaza aceste drepturi si obligatii?
Multumesc!
1. Nu aveti alte drepturi suplimentare decat cele prevazute de lege pentru orice nastere:

a) concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

b) - concediu crestere copil (CCC);
- la indemnizatia pentru CCC se adauga inca 600 lei pentru fiecare copil in plus provenit din sarcina gemelara.

c) alocatie de stat, pentru fiecare copil cate 200 lei pana la varsta de 2 ani si apoid e 42 lei pana la 18 ani.

2. Pentru certificatul medical pentru concediul de maternitate va adresati medicului de familie.

3. Pentru indemnizatia pentru CCC si alocatia de stat pentru copii va adresati Primariei din localitatea de domiciliu.

4. Cititi urmatoarele acte normative:
- Legea 61/1993 privind alocația de stat pentru copii:
- OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate;
- OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.
Multumesc mult domnule Valeriu!
Puteti sa ma ajutati si cu informatia urmatoare:
De cate zile libere beneficiaza tatal in cazul unei nasteri?
Din cate imi amintesc, erau 5 zile.
Multumesc!
Din Legea 2010/1999 privind concediul paternal:

Art. 1. -
(1) Concediul paternal se acordă în condiţiile prevăzute de prezenta lege, în scopul de a asigura participarea efectivă a tatălui la îngrijirea noului-născut.
(2) Tatăl copilului nou-născut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucrătoare, în condiţiile prevăzute de prezenta lege.

Art. 2. -
(1) În cazul în care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat în cadrul sistemului asigurărilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal plătit de 5 zile lucrătoare.
(2) Concediul paternal se acordă la cerere, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, justificat cu certificatul de naştere al acestuia, din care rezultă calitatea de tată a petiţionarului.
(3) Indemnizaţia pentru concediul paternal se plăteşte din fondul de salarii al unităţii şi este egală cu salariul corespunzător perioadei respective.

Art. 4. -
(1) În cazul în care tatăl copilului nou-născut a obţinut atestatul de absolvire a cursului de puericultură, durata concediului paternal, acordat în condiţiile art. 2, se majorează cu 10 zile lucrătoare.
(2) Tatăl poate beneficia de prevederea cuprinsă la alin. (1) numai o singură dată.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Nu este nici o specificare referitoare la cazul nasterii gemenilor?
Tatal poate beneficia de 5 zile pentru amandoi copii sau de 5 zile pentru fiecare dintre acestia(10 zile)?
Multumesc!
BG, utilizator