Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptare succesiune

buna ziua. mama mea a decedat acum 2 ani.
am fost la notar si am acceptat succesiunea. acum tatal meu vrea sa plec din casa, sa il las singur. legal poate sa faca asta? ma gandesc ca am si eu acum cota parte. fac si mentiunea ca apartamentul este ipotecat pt un credit imobiliar al fratelui meu. va multumesc!
Veti avea o cota parte dupa ce dezbateti succesiunea, acum nu aveti nimic.
Nu va poate da afara daca aveti buletin la adresa, va trebui sa ceara in instanta evacuarea dvs.
dezbateti succesiunea dupa mama.la imparteala va intra decat jumatate din apartament iar cotele vor fi de 1/4 sot supravietuitor , 3/4 copiii adica dvoastra si fratele.
Atata timp cat nu dezbateti succesiunea , tatal dvs va poate interzice accesul in imobil. va recomand sa dezbateti succesiunea dupa mama dvs. , ulterior puteti ramane in acel imobil , sa locuiti, sau va puteti vinde cota-parte ce vi se va atribui .