Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plati la Bugetul de stat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plati la Bugetul de stat

Buna ziua,
luna trecuta am platit , din greseala , o suma x la bugetul de stat in loc de bugetul asig si fd. speciale ..oare daca luna aceasta (firma plateste trimestrial tva si impozit pe micro iar taxele pentru angajat se fac lunar ) in care am si tva si impozit, daca platesc impozitul pe microintreprindere cu mai putin suma x pe care am platit-o luna trecuta la bugetul de stat, este corect ?
Multumesc mult !
Buna ziua,

Puteati face cerere de corectie daca ati gresit contul. Daca nu ati facut puteti achita acum diferenta pana la suma care trebuie achitata conform declaratiei depuse. Dar trebuie sa platiti si la BASS ceea ce nu ati achitat din eroare.
Este dine sa solicitati o fisa pe platitor pentru verificarea sumelor.
ok, multumesc frumos , la BASS am platit luna trecuta dupa eroare si suma corecta , mi-am dat seama imediat ca am virat in cont gresit si am mai facut o data plata bine doar ca suma depusa prima data a mers la bugetul de stat !