Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM

Cu ce articol inceteaza un contract de munca al unui salariat care are o decizie medicala asupra capacitatii de munca - pierduta cel putin jumatate- si a depus dosar pentru pensionare pe caz de boala? Cu 56 ''c'' nu i se poate inceta pentru ca nu are decizie iar el nu mai poate munci. Nici concediu medical nu i se mai da. Ultima zi de CM a fost 19.07.2013.
Cine imi poate spune?
Multumesc!
Daca are gradul III de invaliditate, atunci are capacitate de munca de 4h/zi, deci i se va diminua norma de lucru. In cazul in care nu mai doreste sa continue activitatea i se poate inceta CIM prin acordul partilor sau demisie. Daca firma nu mai doreste sa il mentina atunci va fi concediat.
Daca are decizie medicala asupra capacitatii de munca, atunci c.i.m. nu poate inceta in baza art.56 alin.1 lit.c C.mun.

El poate inceta cu acordul partilor, prin demisie sau concediere in baza art.61 lit.c C.mun.
In cazul in care doriti o concediere in baza art 61 alin 1 lit c CM va trebui sa precizati faptul ca inaptitudinea medicala a acestuia nu ii permite să îşi îndeplinească atribuţiile corespunzătoare locului de muncă ocupat, prin reducerea normei de lucru, fiind necesara mentinerea unui post cu norma intreaga.