Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestatie retinere permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestatie retinere permis auto

Buna ziua,

Astazi mi-a fost retinut permisul de conducere in judetul Teleorman (eu sunt din Bucuresti). Motivul a fost ca am efectuat depasirea pe linia continua. De fapt lucrurile au stat in felul urmator: am mers in spatele unei masini care rula in localitate cu 30-40 km/ora , fiind in raza de actione a indicatorului "Depasirea interzisa". La 5 - 10 metrii inaintea indicatorului care imi permitea efectuarea depasirii , am semnalizat si m-am angajat in depasire, avand vizibilitate in fata cateva sute de metri. Am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere care mi-a retinut permisul pentru 30 de zile pe motiv ca am depasit intr-un loc nepermis. Mi-au spus ca imi luau permisul si daca mai era 1 metru pana la sfarsitul liniei continue.
Am mentionat in procesul verbal ca nu sunt de acord cu cele scrise de ei. Mi-au spus ca pot face contestatie la Judecatoria din Rosiori de Vede.
1.Ce presupune aceasta contestatie?
2.Exista un formular tip?
3.Daca depun contestatia imi recapat permisul pana se solutioneaza cazul?
4.Cum se solutioneaza ? Prin proces ? Trebuie sa ma deplasez de mai multe ori acolo?
5.Ce sfat imi dati?

Multumesc
1.contestatia al carei model il gasiti pe net de ex: www.amenda.ro o depuneti la politia unde vi s-a eliberat procesul verbal sau o trimiteti prin posta.
2. nu exista formular tip, fiecare face cum crede, v-am zis unde gasiti modelul.
3. in 15 zile trebuie depusa contestatia, pueti recapata dreptul de a conduce pana la solutionarea contestatiei.
4.plangerea dvs impotriva procesului vb de constatare va ajunge la judecatorie si puteti cere sa se judece in lipsa dvs..
5. bine ar fi sa angajati un avocat ca sa va formuyleze cat mai bine plangerea astfel sa nu necesite prezenta dvs la proces.

av.m.vasilescu
avokitten a scris:

1.contestatia al carei model il gasiti pe net de ex: www.amenda.ro o depuneti la politia unde vi s-a eliberat procesul verbal sau o trimiteti prin posta.
2. nu exista formular tip, fiecare face cum crede, v-am zis unde gasiti modelul.
3. in 15 zile trebuie depusa contestatia, pueti recapata dreptul de a conduce pana la solutionarea contestatiei.
4.plangerea dvs impotriva procesului vb de constatare va ajunge la judecatorie si puteti cere sa se judece in lipsa dvs..
5. bine ar fi sa angajati un avocat ca sa va formuyleze cat mai bine plangerea astfel sa nu necesite prezenta dvs la proces.

av.m.vasilescu

Contestatia se depune direct la judecatorie in termen de 15 zile.
avokitten a scris:

1.contestatia al carei model il gasiti pe net de ex: www.amenda.ro o depuneti la politia unde vi s-a eliberat procesul verbal sau o trimiteti prin posta.

De ce nu la Judecatorie direct impreuna cu copia p.v.atasata la Cererea contraventionala?
@tomescu ,este important daca ati fost filmat calcand linia continua.Din pacate politistul are dreptate dar trebuie sa dovedeasca cu martori si/sau fotografia flagrantului.
Multumesc pentru raspunsurile acordate..
I-am cerut politistului sa-mi arate imaginile pe camera si se vede ca m-am angajat in depasire cu cativa metri inaintea indicatorului care imi permitea acest lucru. Mi s-a spus ca pot depune contestatia la Judecatoria Rosiori de Vede , de acolo mi se va da o adeverinta care atesta acest lucru, cu care ma prezint la Politia Rutiera si imi ridic permisul pana la solutionarea cazului.
Credeti ca am ceva sanse daca depun contestatie? Sau doar se amana perioada in care imi va fi suspendat permisul? (mi-ar conveni si asa , avand in vedere apropierea sarbatorilor de Paste).
Dacă depui contestaţia o poţi lungi până la iarnă. În primă instanţă ceri un termen pentru apărător, trece Paştele şi apoi faci recurs şi te duci cu ea în toamnă că vine vacanţa judecătorească.Oricum ai să ai permis de Paşte daca o să conteşti şi doar dacă ai noroc să rătăcească miliţienii înregistrarea ai şanse să câştigi. Invoci prezumţia de nevinovăţie şi ei trebuie să dovedească atunci cu înregistrarea sau cu martori. O să trebuiască să te pregăteşti de ceva drumuri pe la Roşiori...Primul când depui contestaţia. Trebuie apoi să iei certificat de grefă şi cu el să te duci la Miliţie să iei permisul înapoi În termen de 20 de zile de când ţi l-a luat îl iei de la Teleorman, după 20 de zile(poate chiar 24depinde cum pică) îl iei de la Bucureşti că se trimite acolo dar numai cu certifica de grefă care să ateste că ai depus plângere şi ai cauza pe rol. De vrei s-o termini după prima instanţă atunci trebuie să mai faci un drum la Roşiori ca să faci hotărârea definitivă şi irevocabilă că altfel capetele pătrate n-au să ţi-l ia şi intri în depăşirea termenului de 15 zile în care trebuie să-l predai şi ai să stai pe dreapta 60 de zile nu 30. Oricum e bine că nu trebuie să dai test pentru redobândirea permisului. Când se termină de tot adică la Tribunal, o să mai faci un drum să iei hotărârea că nu-ţi vine acasă şi aia e definitivă şi irevocabilă şi uite aşa ai să înveţi Roşiorii şi Alexandria că prima instanţă ai s-o ai la Roşiori şi Tribunalul unde vei face recurs e la Alexandria. Gândeşte-te şi la preţ că praful e mare în zilele astea.
eugen68octavian, utilizator