Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Dificultati intocmire plan cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Dificultati intocmire plan cadastru

Buna ziua..va rog sa ma ajutati sa inteleg ce se intampla si cum sa actionez in ceea ce am de facut...
Detin in extravilanul orasului Topoloveni un teren agricol in suprafata de 16.5 ha...
Acest teren a fost dobandit in baza actelor si pana la aceasta data mi s a eliberat adeverinta si proces verbal de punere in posesie...
La data de 01.03.2013 am depus actele in vederea obtinerii planului cadastral dorind eliberarea titlului de proprietate si a actului de intabulare pe numele meu ,cum este normal si legal...
In data de 4 martuie 2013 s a dat o ordonanta referitoare la necesitatea elaborarii ca acte suplimentare a unui plan de parcelare.
Zis si facut..am asteptat pana la aceasta data terminarea acestei operatiuni de parcelare de catre primarie si o firma adiacenta care se ocupa de parcelare...
Insa in zadar...am luat legatura cu primaria si mi s a spus ca planul de parcelare are dificultati in a fi elaborat..ba ca nu se cunosc 2 proprietari adiacenti terenului meu..ba ca nu i gaseste...in fine..am intrebat ok..sunt proprietar..sunt inregistrat cu acest teren la registrul agricol din primarie..doresc sa beneficiez legal de proprietatea mea..dar paradox..fara plan parcelar nu se poate face cadastru..deci nu se poate elibera titlul..va rog frumos..invatati ma ce sa fac...
Mentionez ca se cunoaste suprafata reala a terenului si poate fi jalonat...deci problema nu i la mine..si totusi sunt purtat de la unul la altul...

Va multumesc

In foarte multe locuri sunt astfel de probleme cu planurile parcelare.

Pot aparea foarte multe probleme la intocmirea unui astfel de plan, printre care si cele enumerate de dvs.

Spuneti ca "am depus actele in vederea obtinerii planului cadastral dorind eliberarea titlului de proprietate si a actului de intabulare". Adica ati depus actele doar pentru eliberarea titlului de proprietate, nu ?

Dupa ce vi se va elibera titlul de proprietate, abia atunci veti putea merge la o persoana fizica/juridica autorizata sa execute documentatii de carte funciara pentru intabularea dreptului de proprietate. Acea firma va avea nevoie de un plan parcelar validat (vizat de primarie si de Oficiul de Cadastru).

Buna dimineata ..va multumesc mult pentru raspuns...vreau sa ma lamuriti totusi..eliberarea titlurilor de proprietate momentan este blocata de legea 165 din 2013 privind parcelarea?acest lucru nu reprezinta juridic o ingradire a dreptului meu de proprietate?statul prin organele sale locale..primarie de ex..m au pus in posesie pe baza actelor care le am ..dar tot statul intarzie eliberarea acestui titlu...ne invartim in jurul cozii..eu deja sunt inregistrat fiscal cu acest teren si platesc impozit..e o aberatie juridica pur romaneasca..va rog lamuriti ma...