Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta ma pot pensiona anticipat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta ma pot pensiona anticipat?

Daca sunt nascut in noiembrie 1958, am lucrat din iulie 1975 pana in decembrie 2003 in grupa a 2-a de munca iar din ianuarie 2004 pana in iulie 2013 in conditii normale as dori sa stiu cand ma pot pensiona anticipat fiindca la locul de munca se fac disponibilizari. Va multumesc!
Grupa a II-a de munca a fost pana la 31/03/2001.
Clarificati perioada 01/04/2001 - decembrie 2003.
Ati lucrat,in:
- Conditii deosebite de munca.
- Conditii normale de munca.

Am lucrat in conditii deosebite de munca.
Limita de varsta la 58 de ani si 6 luni.
Pensia anticipata,sau anticipata partiala sunt dupa cea de limita de varsta - la 60 de ani.