Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

01.08.1978 a inceput munca la C.F.R pe 20 octombrei a plecat in armata pe 15 martie 1980 s-a angajat dinou la C.F.R. in termeni legali......are 21 de ani la grupa a I - a de munca si 10 ani la grupa a II - a din 1980 . la ce varsta se poate pensiona normal sau anticipat??
in ce an este nascut domnul si ce luna
21 ani sunt in grupa I-a,dar 10 cum(unde) sunt incadrati ?Din 15/03/1980 pana in 01/04/2001 sunt 21 de ani.Pana atunci au fost grupele de munca.

Daca cele postate ar fi adevarate atunci reducerea este de 7 ani din 65.Limita de varsta la 58 ani.
Carp Mircea, utilizator
10 ani la grupa 2 din 2001.........nascut in 59 , 1 decembrie
pasma, utilizator
Dupa 01/04/2001 nu au mai fost grupe de munca,sunt conditii speciale si deosebite de munca.