Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - poprire conturi
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - poprire conturi

In cazul in care executarea silita a fost declansata si poprirea conturilor a fost instaurata, debitul creeaza in continuare dobanzi sau penalitati?
Daca veniturile persoanei executate sunt realizate integraal in afara tarii si nu ajung in conturile poprite, ce posibilitati sunt ca aceste sa fie eventual afectate de o poprire viitoare? Creditorul/executorul pot popri si conturile din strainatate?
Penalitati si dobanzi curg pana la plata integrala sau pana la prescrierea dreptului la actiune pentru creanta principala.

Pot fi executate veniturile din strainatate, dar doar de catre un executor din tara respectiva si in conformitate cu legislatia locului in care se obtin veniturile.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Stiti cumva de unde pot afla cuantumurile dobanzilor si penalitatilor pe care le poarta un debit deja aflat in executare silita?
Creditorul, banca, este obligat sa va spuna care sunt penalitatile si dobanzile ce compun creanta fata de dvs. faceti o cerere scrisa la ei si veti primi raspunsul.
multumesc!
Eu va multumesc!
In cazul in care bancii i-a fost solicitat in repetate randuri, in scris, cu cerere semnata olograf si tot nu a raspuns acestei solicitari de a informa privind debitul si componenta lui, ce recomandati?
plangerer la ANPC, OPC din judetul unde s-a incheiat creditul, atasand dovezile de trimitere ale adreselor respective.