Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita institutie financiara nebancara, card ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita institutie financiara nebancara, card credit

Buna ziua

Am contractat in anul 2006 un credit cu buletinul pentru o suma de aproximativ 18 milioane la data respectiva la care am primit ulterior un card de credit (celebre la vremea respectiva) .....am platit lunar pana in anul 2009 cand am ramas fara servici ...insa constatam pe parcursul lunilor ca in loc sa scada suma datorata parca se aduna la datorie tot ce eu depuneam........cu problemele de la vremea respectiva n-am luat nici o masura.Acum ma trezesc ca am sentinta de executare silita pentru 67 de milioane in urma unei hotarari judecatoresti din 10 iulie 2013.
Intrebare:
1.cum pot dovedi ca am platit atatia ani,stiind ca hartiile emise de bancomatele la care se platea obigatoriu erau ca un bon fiscal iar cu trecerea timpului imprimarea s-a sters iar mare majoritate din ele eu nu le mai am.....
2.cum opresc executarea?
3.de ce sunt asa ordinaari incat dupa ce ai platit atatia ani iti imputa suma integral?la momentul cand am semnat contractul erau atatea hartii incat iti trebuia o saptamana sa le citesti iar creditul era cu buletinul si adeverinta de salar cu o confirmare telefonica din partea unui cunoscut care avea telefon fix acasa......
4.de la data cand am efectuat ultima plata cred ca era anul 2009 prin septembrie,nu am primit nici o hartie acasa in tot acest timp.......nu exista prescriptie?eu oricum dupa calculele de atunci achitasem in cei trei ani lunar cate un milion,deci suma platita de mine pana acum este undeva la 34-35 de milioane.....

Va rog daca se poate un ajutor......
Va multumesc tuturor anticipat!
Cautati dupa numele firmei, pe google, veti gasi cateva sentinte in care s-au anulat clauzele abuzive din contractele cu ei.
Faceti contestatie la executare si actiune pentru constatarea clauzelor abuzive. Cereti suspendarea executarii pana la solutionarea cererii de constatare a clauzelor abuzive.

p.s. puteti invoca inclusiv prescriptia.

Succes!
ContSters214341, utilizator
multumesc din suflet
am cautat acum insa probabil nu stiu eu ce si cum sa caut....cert este ca sunt extrem de multe persoane care s-au plans de excrocheriile lor....si banuiesc ca aici pe acest site nu pot da numele acestor camatari....
Mi-am adus aminte un amanunt,la data cand am contractat creditul nu am primit contract deoarece au spus ca nu e necesar si ca asa s-a procedat cu toata lumea..in hotarare e mentionat numarul contractului insa nicaierea nu este trecut cat din acel credit am achitat deja!
Abia acum am citit mai atent si hotararea este de executare silita imobiliara!!!!!!!!!!!!!!!!!Acum situataia este urmatoarea........eu sunt proprietara in cota parte cu alte 2 persoane:sotul decedat si alti terti care au cota de 1/3 din imobil......fara ca indiviziunea sa fie facuta....ce este de facut in acest caz????Chiar sunt niste excroci ordinari....