avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita institutie financiara nebancara, card ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita institutie financiara nebancara, card credit

Buna ziua

Am contractat in anul 2006 un credit cu buletinul pentru o suma de aproximativ 18 milioane la data respectiva la care am primit ulterior un card de credit (celebre la vremea respectiva) .....am platit lunar pana in anul 2009 cand am ramas fara servici ...insa constatam pe parcursul lunilor ca in loc sa scada suma datorata parca se aduna la datorie tot ce eu depuneam........cu problemele de la vremea respectiva n-am luat nici o masura.Acum ma trezesc ca am sentinta de executare silita pentru 67 de milioane in urma unei hotarari judecatoresti din 10 iulie 2013.
Intrebare:
1.cum pot dovedi ca am platit atatia ani,stiind ca hartiile emise de bancomatele la care se platea obigatoriu erau ca un bon fiscal iar cu trecerea timpului imprimarea s-a sters iar mare majoritate din ele eu nu le mai am.....
2.cum opresc executarea?
3.de ce sunt asa ordinaari incat dupa ce ai platit atatia ani iti imputa suma integral?la momentul cand am semnat contractul erau atatea hartii incat iti trebuia o saptamana sa le citesti iar creditul era cu buletinul si adeverinta de salar cu o confirmare telefonica din partea unui cunoscut care avea telefon fix acasa......
4.de la data cand am efectuat ultima plata cred ca era anul 2009 prin septembrie,nu am primit nici o hartie acasa in tot acest timp.......nu exista prescriptie?eu oricum dupa calculele de atunci achitasem in cei trei ani lunar cate un milion,deci suma platita de mine pana acum este undeva la 34-35 de milioane.....

Va rog daca se poate un ajutor......
Va multumesc tuturor anticipat!
Firma trebuie obligatoriu sa aiba toate inregistrarile platilor de la dvs. inscrise in contabilitate pe numele dvs. Daca ei motiveaza ca nu le au nu inseamna ca nu ati platit. Cautati orice documente de plata catre ei mai detineti si cereti confruntarea cu datele lor. Pe langa asta ma gandesc ca ati facut plata cu cardul prin bancomat direct in contul lor deci cu un pic de efort si o suma de cateva zeci de lei, banca dvs va poate pune la dispozitie cat se mai poate din extrasele de cont pe anii trecuti.
Trebuie sa aiba contractul semnat de dvs. iar la cerere sa va transmita o copie.Daca de la inceput nu ati semnat vre-un contract asta se va putea dovedi iar daca a semnat altcineva de la ei bazandu-se ca are buletinul si adeverinta asta inseamna fals in acte si inselaciune, pe deasupra aplicarea dobanzilor la imprumut daca e falsificat contractul inseamna si camatarie iar trecerea dosarului la o firma de recuperare silita si incercarea de intimidare prin amenintari asa cum fac cei de acolo cam inseamna santaj si hartuire.
Fara un contract valabil nu sunteti obligata sa le platiti nimic.
Pe langa toate astea vi s-a explicat la inceput de catre reprezentantul lor cat este dobanda anuala efectiva si cum se calculeaza? V-a spus ce inseamna suma minima de plata lunar? V-a contactat cineva de la ei dupa 2-3 luni de la neplata sa va traga de maneca si sa va anunte starea contractului si cum stati cu platile? Sau doar au asteptat sa se adune sume importante ca sa va faca probleme?

Va spun toate astea ca sunt patit - cu o firma care trimite pachete de carti la domiciliu si uita sa se opreasca desi nu le mai ceri dar iti tot cer plati fara contract si cand m-a sunat firma de recuperare i-am trimis la plimbare iar dupa 3 luni i-am trimis pe toti la origini pe baza lipsei contractului si m-au lasat in pace.
Si pe partea cu DAE cu o banca (vechii nostrii prieteni milostivi) care nu stiu sa explice ce inseamna o suma minima de plata la rata si in 2 ani din 2400 de lei am platit mai bine de 4000 pe cardul de credit si asta la DAE de doar 32% pe cand dvs. sigur ati avut acel DAE promotional de la acei hoti de "doar" 70%.

Sper sa o scoateti la capat cu astfel de magari si va recomand toate caile de atac posibile si luati in calcul orice varianta posibila si nu va speriati de amenintarile firmei de recuperare, daca firma aia minunata a folosit practici incorecte spuneti-le recuperatorilor ca nu aveti ce discuta cu ei si ca cei de la care ati luat creditul trebuia si trebuie sa va contacteze si sa o faca cat mai repede ca sa lamuriti situatia.
De la banca daca intarzii cu rata 2 zile esti sunat, dar astia n-au stiut sa se intereseze 4 ani?
Inregistrati toate discutiile avute cu oricine din partea lor deoarece prin asta puteti dovedi amenintarile, santajul si limbajul pe care ei il folosesc.


Si asta e ca sa fie invatatura de minte tuturor care citesc dar inca mai fac imprumuturi de la tot felul de astfel de AF-uri. Sunt pline televiziunile de reclamele lor si lumea inca pune botul la gogosi, se bucura ca primesc 5 lei sa-si ia o paine si se trezesc indatorati pana peste cap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie banca flo90 flo90 Bunza ziua, Am 1 intrebare in legatura cu o datorie la banca. 1.Daca numai platesti datoria catre banca respectiva ce se poate intampla? Specific faptu ... (vezi toată discuția)
Credite bancare VanAlexander VanAlexander Buna ziua, numele meu este Alexandru ,am 22 de ani si sunt din Petrosani,acum 2 ani am facut o descoperire de card pe vremea cand lucram de 25 de milioane ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi are un debitor cand dosarul sau ajunge la o firma de recuperare creante? dariahro dariahro Buna ziua!Am mare nevoie de un sfat avizat! In 2008 sotul meu a luat un credit de la o banca, in franci elvetieni.77.000 de franci pe 30 de ani cu 6% ... (vezi toată discuția)