Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... tablouri
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

tablouri

Am un magazin in care vand diferite obiecte de artizanat, portelanuri, sticlarie, etc. Cativa prieteni pictori amatori m-au rugat sa le vand si lor panzele (sunt picturi pe panza in ulei) in magazinul meu, nu am mai avut acest gen de marfa si nu stiu cum se procedeaza? In ce categorie intra, ce acte sa fac pentru ele?
Multumesc!
Dacă nu doriţi să le cumpăraţi în scopul revînzării, încheiaţi cu fiecare autor cîte un contract de consignaţie. În acest fel, tablourile ramîn pînă la vînzarea lor în proprietatea autorilor, care stabilesc şi preţul de vînzare. Stabiliţi prin contract procentul care va revine din preţul încasat.