avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie copil

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Sotia este gravida si prin decembrie trebuie sa nasca. Eu am fost in medical din luna aprilie 2012 pana in februiarie 2013. Daca am fost in medical mai pot depune actele pentru indemnizatie(mentionez eu vreau sa intru in postnatal)? Si daca da cam cat as lua la un salariu de 1400 net pe cartea de munca?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:09, 27 Iulie 2013
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010. (Ordinul nr.1474/2011).

Daca copilul se va naste in decembrie 2013 , atunci perioada eligibila va fi ianuarie 2013- decembrie 2013.
Perioada in care ati beneficiat de concediu medical se ia in considerare la stabilirea celor 12 luni eligibile.

Daca media veniturilor realizate in cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului este de 1400 lei net, atunci cuantumul indemnizatiei ar fi de 85% x 1400 lei = 1190 lei.
nu inteleg raspunsul. eu lucrez la aceasi firma de 7 ani. dar pana la 1 februarie anul asta am fost in medical timp de 10 luni. deci nu am 12 luni muncite daca scad medicalul. pot sa ma bag in postnatal?
1. Dvs. nu veti beneficia de concediu postnatal (care este o parte a conecdiului de maternitate care se acorda numai mamelor) ci veti beneficia de concediu crestere copil (CCC).

2. - Veti beneficia de CCC deoarece in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sunt eligibile si lunile in care ati fost in concediu medical.
- Indemnizatia pentru CCC se va calcula avand in vedere si indemnziatia de concediu medical pe lunile respective.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de concediu crestere copil + indemnizatie? narcidani narcidani buna ziua sunt angajata din 12.decembrie. 2012 si tocmai am aflat ca sunt insarcinata,tinand cont ca lucrez intr-o fabrica 8h/zi doar in picioare si cu stres ... (vezi toată discuția)
Prenatal alina102 alina102 buna ziua ,am si eu o intrebare la dvs sunt insarcinata in 5 luni jumate si sunt angajata incepand cu data de 09 septembrie 2013 iar data aproximativa cand voi ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate, crestere a copilului NAndreeaM NAndreeaM Buna ziua! Sunt profesor titular din 2009, dar momentan in concediu fara plata pana la 31august 2013 . Sunt insarcinata in 2 luni si as vrea sa stiu daca am ... (vezi toată discuția)