Forum Discuţii juridice Executare silită Metode de evacuare
Discuție deschisă în Executare silită

Metode de evacuare

Buna ziua,

Pornind de la discutia cu evacuarea cu ajutorul unei firme de paza, va supun atentiei urmatorul caz concret :

- casa locuita de mai multe familii de etnie incerta #-o, unii cu acte (CI), majoritatea fara ;
- dispozitia de retrocedare a PMB a fost emisa in 2007, in 2009 au expirat contractele de inchiriere si cele de utilitati ;
- din 2008 pana in 2013 au fost procese de evacuare (+recursuri), anul acesta in mai s-a emis ultima sentinta judecatoreasca prin care "chiriasii" sunt obligati sa paraseasca imobilul ;
- "chiriasii" refuza intrarea proprietarilor in casa, de obicei se lasa cu scandal etc.

In aceste conditii, exista si alte metode - mai rapide - de evacuare in afara unui executor judecatoresc ? Mentionez ca am dori ca evacuarea sa se faca simultan cu demolarea, altfel exista riscul revenirii "musafirilor" in imobil. Daca evacuarea se face inainte, ar trebui asigurata paza imobilului, ceea ce e cam complicat dpdv financiar. Pe de alta parte, o autorizatie de demolare dureaza cel putin 2 luni...

Multumesc !

Sunt 2 aspecte distincte ,care necesita proceduri individuale pentru evacuare si pentru demolare
Unica solutie legala pentru evacuare este hotarare judecatoreasca,care poate fi pusa in executare de catre executor judecatoresc - eventual cu solicitarea prezentei organelor in drept,care sa materializeze interesul proprietarului de evacuare a persoanelor care locuiesc si ocupa imobilul fara forme legale