avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... case nationalizate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

case nationalizate

Buna.
Am si eu o intrebare.
Daca o casa a fost retrocedata prin sentinta judecatoreasca,cit timp are proprietarul sa intre in posesie de la data sentintei?
In cazul cind nu vine sa intre in posesie[dupa cit timp nu stiu....]pierde casa ,si in favoarea cui o pierde?
Va multumecs
Cel mai recent răspuns: erros , utilizator 23:51, 12 Aprilie 2010
buna.
legalizati hotararea si investiti-o cu formula executorie, apoi prin executor judecatoresc, daca aveti chiariasi, el trebuie sa le aduca la cunostinta faptul ca dvs sunteti proprietar si ca ei trebuie sa paraseasca casa. in caz ca refuza, le veti face actiune in instanta pt evacuare.
nu exista sa piarda casa, daca nu intra in posesie.
pai ar fi bine sa intre in posesie in primi 3 ani aopi intervine prescriptie extintiva
casa o pierde mai greu dar o sa intre in legalitate mai dificil
Buna.
Au trecut deja 5 ani.pna cind poate veni sa isi ia casa?
Pt ca , casa arata rau si trebuie facute niste investitii
Am aflat ca Mostenitorii au decedat.
Ce se intimpla cu aceasta casa?
Ramine chiriasilor care stau in ea?

in cazul asta se schimba situatia, in momentul in care nu sunt mostenitori, imobilul trece in proprietatea statului.
deci poate sa vina sa isi ia casa si dupa 100 de ani?
si chiriasii??????
ce fac?
sa o intretina si dupa aia o da la stat?

Alte discuții în legătură

Conflict cu socrul carol52968 carol52968 Buna seara. In 2004 m-am casatorit si ne-am mutat intr-un apartament care e pe numele socrului. In 2005 s-a nascut unicul nostru fiu. Sotia nu mai are frati. ... (vezi toată discuția)
Subchiriasi evacutati din vina chiriasului principal. Alex_Radu Alex_Radu Buna ziua, Ma confrunt cu o situatie neplacuta in legatura cu un contract de subinchiriere . Am o firma si am subinchiriat de la chiariasul principal (cu ... (vezi toată discuția)
Teren cu probleme - speta ciudata andreicon andreicon Buna ziua Am urmatoarea speta: - Un teren de din care am achizitionat pana in prezent 6/8 . Celalalte 2/8 apartin unei doamne decedate in anul de gratie ... (vezi toată discuția)