Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... case nationalizate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

case nationalizate

Buna.
Am si eu o intrebare.
Daca o casa a fost retrocedata prin sentinta judecatoreasca,cit timp are proprietarul sa intre in posesie de la data sentintei?
In cazul cind nu vine sa intre in posesie[dupa cit timp nu stiu....]pierde casa ,si in favoarea cui o pierde?
Va multumecs
Daca proprietarul a obtinut casa in instanta atunci are termen 10 ani pentru a putea apela la un executor judecatoresc! Oricum , cei 5 ani de zile in care chiriasii puteau sta in casa au expirat asa ca la prima actiune de evacuare vor zbura din casa!B-)
In cazul in care proprietarul a decedat si mostenitorii sai de asemenea , atunci , in cazul in care nu exista alti mostenitori , mostenirea este declarata vacanta si va trece automat in proprietatea statului!:)
Iar atunci chiriasii vor putea incheia un nou contract de inchiriere cu primaria si , eventual , vor putea cumpara casa!
in cazul asta daca chiriasii au domiciliul acolo si trebuie sa-si refaca buletinul cum procedeaza?
oricum va multumesc pt raspuns
pt ca pina acum nimeni nu a stiut sa ma lamureasca
stiti cumva in care lege scrie chestiile acestea?
impozit cine plateste?
casa se darima ,cine o repara?
chiriasul??
erros, utilizator