avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

bunaziua spunetimi si mie daca am stat acasa 2ani in concediul potnatal pentru cresterea copilului angajatorul este obligat sa imi ofere acelasi post pe care lam avut si inainte,si ce lege ,nr,articolul ,aliniat
Cel mai recent răspuns: Bianca Radulescu , Alte profesii 01:50, 16 Martie 2009
Este obligat sa va pastreze postul in baza Codului Muncii si Contractului Colectiv De Munca.
De asemenea si in Contractul Individual de Munca sunt prevazute astfel de clauze.
Angajatorul in primul rand este total obligat prin lege sa va mentina postul (Art59 e.)

In acest concediu aveti drept la indemnizatie pt cresterea copilului+alocatie de stat

In cazul in care parintele se intoarce in activitate se acorda un stimulent de 100ron, reducerea programului cu 2h(fara ca salariul si vechimea sa fie afectate), tichete de cresa.

Vezi Art 49 (1)
51(1) a)

Salariatii care au beneficiat de acest concediu nu pot fi concediati pt necorespundere profesionala timp de 6 luni de la reluarea activitatii fiind considerata perioada de readaptare

Retrogradarea este o sanctiune in general a abaterii disciplinare si trebuie motivata de catre angajator prin cercetare disciplinara

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de maternitate alexa-yvonne alexa-yvonne care este perioada minima pe care este obligat angajatorul sa tina o persoana venita din concediu de maternitate? va multumesc (vezi toată discuția)
Intoarcerea din cic emanuela_ab emanuela_ab buna ziua, dupa cei 2ani din CIC , cand ma intorc la serviciu , angajatorul este obligat sa-mi pastreze postul max 6luni sau nu? care este temeiul legal (vezi toată discuția)
Ou 148/13.11.2005 -stimulent pentru inceperea lucrului din concediul de crestere a copilului ? anaradut anaradut Eu sunt in concediu de crestere a copilului de 1 an si 6 luni si vreau sa ma intorc la serviciu de la 1 ianuarie dar in alta parte decat la firma care mi-a ... (vezi toată discuția)