Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

bunaziua spunetimi si mie daca am stat acasa 2ani in concediul potnatal pentru cresterea copilului angajatorul este obligat sa imi ofere acelasi post pe care lam avut si inainte,si ce lege ,nr,articolul ,aliniat
Este obligat sa va pastreze postul in baza Codului Muncii si Contractului Colectiv De Munca.
De asemenea si in Contractul Individual de Munca sunt prevazute astfel de clauze.
Angajatorul in primul rand este total obligat prin lege sa va mentina postul (Art59 e.)

In acest concediu aveti drept la indemnizatie pt cresterea copilului+alocatie de stat

In cazul in care parintele se intoarce in activitate se acorda un stimulent de 100ron, reducerea programului cu 2h(fara ca salariul si vechimea sa fie afectate), tichete de cresa.

Vezi Art 49 (1)
51(1) a)

Salariatii care au beneficiat de acest concediu nu pot fi concediati pt necorespundere profesionala timp de 6 luni de la reluarea activitatii fiind considerata perioada de readaptare

Retrogradarea este o sanctiune in general a abaterii disciplinare si trebuie motivata de catre angajator prin cercetare disciplinara