Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli I.I
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli I.I

Buna ziua, am o intrebare referitoare la cheltuielile privind combustibilul...se pot inregistra bonuri de carburant(cu deconturile si foile de parcurs aferente) chiar daca masina nu este inregistrata pe I.I dar este proprietate a persoanei fizice titulare???
Registrul unic de control trebuie sa fie stampilat la ANAF dar exista un termen limita, ex. 1 luna de la deschiderea I.I-ului??
Se pot inregistra numai daca exista contract de inchiriere sau de comodat, incheiat intre titularul I.I.si proprietarul auto(chiar daca este aceeasi persoana).In ambele cazuri cheltuielile cu carburanti sunt deductibile doar 50%(nu sunt necesare foi de parcurs).
Registrul unic de control nu trebuie stampilat la Administratia fiscala. Trebuie doar numerotat snuruit si stampilat pe ultima fila de catre titularul I.I.