Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata in avans
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata in avans

Datorita situatiei economice, este posibila plata in avans a angajatiilor urmand ca prin orele suplimentare efectuate ulterior sa se acopere zilele deja platite?
Desi mi se pare o situatie atipica, cred ca este posibil asa ceva.
Si eu cred ca este posibil (de fapt sunt sigur, si am si practicat ceva similar), cu unele observatii:
- avansul sa nu aiba sub nici o forma caracterul unui imprumut al firmei catre salariati
- munca suplimentara ce se va plati in avans sa se incadreze in limitele legale pentru orele prestate suplimentar (ca organizare si numar de ore)
- aveti grija ca nici cel mai sensibil salariat sa nu perceapa aceasta plata in avans ca pe un santaj ca ulterior sa lucreze suplimentar.
- sa aveti consimtamantul salariatului pentru munca suplimentara (un consimtaman efectiv pentru fiecare ora/zi, nu unul general pentru tot anul)
- plata in avans sa se faca numai catre acei salariati care au cerut acest lucru (cei care nu au nevoie de bani sa nu se trezeasca cu 10 salarii in cont aiurea, fara sa stie de ce :) )
- sa fiti pregatiti ca, in cazul in care salariatul pleaca inainte de a "restitui avansul", sa nu aveti cum / de unde sa recuperati ceea ce ati platit in avans.
Conf art 159 alin 1 CM salariul reprezintă contraprestaţia muncii depuse de salariat în baza contractului individual de muncă.
Conf art 123 alin 1 CM in cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

Nu cred ca se poate acorda salariul in avans, in situatia enuntata de dvs. Orele suplimentare mai intai trebuie efectuate si abia ulterior compensate.
Trebuie sa existe o prestatie (munca) pentru ca ulterior sa se poata efectua o contraprestatie (salariul).