Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie.In anul 1995 am primit cu contract de donatie de la strabunicul meu o casa cu cateva terenuri aferente.Parintii mei" m-au convins" sa le fac lor un contract de vanzare cumparare pe tot ce am primit ceea ce am si facut in anul 2006 la un notar in alt judet.Problema sta in felul urmator: astazi am mers la primarie pt un certificate fiscal si surpriza... eu apar ca unic proprietar pe casa si terenurile aferente din 1995-prezent,inclusiv facturile de utilitati sunt pe numele meu.Spuneti-mi va rog ce pot face in acest caz pt a-mi lua casa inapoi deoarece ei nu s-au intabulat si au trecut 6 ani de atunci,sau ce pot face mai exact in acest sens.VA MULTUMESC
faptul ca nu s-au intabulat ,nu este motiv de nulitate in sinte.
prin urmare ori reziliati contractul prin intelegere cu ei , daca nu doar prin instanta, insa dureaza, e greu si costa.