Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legal (sau nu) respingere dosar de inscriere concurs ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legal (sau nu) respingere dosar de inscriere concurs organizat de ANFP

Buna ziua,
doresc un raspuns cu privire la urmatoarea expunere:
Un functionar public, caruia i-a incetat CIM de drept, deoarece indeplinea conditiile pentru pensionare. In calitate de pensionar, doreste sa se inscrie la concursul pentru ocuparea postului vacant, post de pe care a plecat. De la ANFP, i se transmite (neoficial) ca nu i se va aproba dosarul, deoarece este pensionar, iar ANFP dispune de o nota interna (sau circulara), conform careia dosarele de inscriere la un concurs, ce apartin pensionarilor, sa fie respinse (pentru crearea de locuri de munca si pentru a intineri sistemul).
Intrebare: Au dreptul sa respinga dosarul de inscriere pe aceste considerente? In situatia in care sunt indeplinite toate conditiile impuse de ANFP pentru inscrierea la concurs, pot, totusi, sa respinga dosarul pentru ca este vorba de un pensionar? Exista o baza legala in acest sens?
Va multumesc
Circulara de care amintiti de cine este emisa?
Nu stiu
Oricum, suna a discriminare acest lucru . La un concurs de ocupare a unui post pot participa toti cei care indeplinesc conditiile prevazute de lege sau de angajator pentru ocuparea postului respectiv.