avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot sã solicit încetarea contractului de muncã ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot sã solicit încetarea contractului de muncã dacã nu mi s-a comunicat decizia de pensie?

Buna ziua.am depus dosarul pt pensie anticipat am inteles ca e gata(calcutat valoare pensie) urmeaza o reverificare.
Am inteles ca finalizarea ar putea fi la sfirsit lunii iulie sau prima sapt.din august.
Intrebarea mea este:pot sa cer de la serviciu incetarea contractului de munca daca nu am decizia in mana?
De ce vreau asta pt.ca nu mai rezist fizic si psihic sa mai lucrez
Multumesc
Cel mai recent răspuns: terezakarl , utilizator 18:03, 26 Iulie 2013
1. Puteti sa solicitati incetarea contractului individual de munca (CIM) oricand doriti dvs., nu va afecteaza cu nimic decat in cazul in care nu vi se aproba cererea de pensionare (ceea ce nu cred ca se va intampla).

2. O copie dupa decizia de incetare a CIM o duceti imediat la Casa de Pensii ca sa puna pensia in plata.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare pe care de boala. Alexxa2 Alexxa2 Buna ziua. In cadrul societatii unde lucrez avem o salariata care pe data de 07.03.2012 face 180 de zile de concediu medical. A venit la firma si a spus ca o ... (vezi toată discuția)
Pensionare profesori evasinai evasinai In Legea 49/2010 se spune ca CIM inceteaza de drept conf.art 56(d) din codul muncii, la indeplinirea conditiilor pentru limita de varsta. Profesorii, prin ... (vezi toată discuția)
Poti lucra daca ai decizia de pensionare anticipata? Natygh Natygh Am primit decizia de pensionare anticipata. Angajatorul doreste sa lucrez pana la sfarsitul acestei luni, Iulie inclusiv si luna August. Legal cum este ... (vezi toată discuția)