Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot sã solicit încetarea contractului de muncã ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot sã solicit încetarea contractului de muncã dacã nu mi s-a comunicat decizia de pensie?

Buna ziua.am depus dosarul pt pensie anticipat am inteles ca e gata(calcutat valoare pensie) urmeaza o reverificare.
Am inteles ca finalizarea ar putea fi la sfirsit lunii iulie sau prima sapt.din august.
Intrebarea mea este:pot sa cer de la serviciu incetarea contractului de munca daca nu am decizia in mana?
De ce vreau asta pt.ca nu mai rezist fizic si psihic sa mai lucrez
Multumesc
1. Puteti sa solicitati incetarea contractului individual de munca (CIM) oricand doriti dvs., nu va afecteaza cu nimic decat in cazul in care nu vi se aproba cererea de pensionare (ceea ce nu cred ca se va intampla).

2. O copie dupa decizia de incetare a CIM o duceti imediat la Casa de Pensii ca sa puna pensia in plata.
Multumesc.