Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua.Ca urnmare a dezbaterii unei mosteniri mi-a revenit o cota parte de teren agricol.Acest teren este amplasat in mai mult loturi iar ceilalti mostenitori refuza sa-mi cedeze intr-o anumita locatie suprafata mea de teren motivand ca am dreptul la cate o zecime de teren din fiecare lot , ceea ce ma face sa nu pot folosi terenul.Cum trebuie sa procedez pentru a intra in posesia terenului ce-mi revine conform certificatului de mostenitor?
Formulati o actiune prin care solicitati iesirea din indiviziune si atribuirea in natura a unei suprafete de teren corespunzatoare cotei parti ce va revine.
Iesirea din indiviziune se poate rezolva doar in instanta sau se poate rezolva si la primarie , registru agricol? Cat m-ar costa cu aproximatie acest lucru tinand cont de faptul ca-mi revine doar 2000 mp teren extravilan?