Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire RCA - Durata legala in care trebuie ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire RCA - Durata legala in care trebuie facuta

Buna ziua.
Am fost inplicat intr-un accident rutier iar cel vinovat avea RCA-ul la Euroins.
Accidentul a fost fara victime. Autoturismul meu s-a stabilit a fi dauna totala. Mi s-a oferit o suma de bani ca despagubire cu care am fost de acord.
Cei de la Euroins au zis ca in termen de 1 luna de la finalizarea dosarului imi voi primii despagubirea. Dosarul a fost finalizat acum 2 luni dar banii nu i-am primit inca.
Am insitat, am trimis mailuri, la care n-am primit nici un raspuns.
Care este termenul legal in care trebuie sa-mi primesc despagubirea si ce ar trebui sa fac daca despagubirea intarzie in continuare?
Multumesc

Daca nu v-a platit la termenul promis atunci puteti sa ii dati in judecata. In functie de ce acte aveti, cred ca puteti sa mergeti pe ordonanta de plata pentru ca sa se miste treaba repede.
Daca ati depus la dosarul de dauna cererea de despagubire plata trebuie sa se faca in termen de 10 zile. In caz de intarziere a platii aveti dreptul sa solicitati plata penalitatilor de intarziere.