Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RETINERE 0,6% DIN SALAR DE BAZA PENTRU NEMEMBRII ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RETINERE 0,6% DIN SALAR DE BAZA PENTRU NEMEMBRII SINDICALI

S-a semnat Contractului Colectiv de Munca la nivel de ramura SANITARA,
iar pentru nemembrii de sindicat s-a retinut 0,6% din salar.
Sindicatul nereprezentativ din cadrul unitatii a actionat in judecata unitatea
pentru retinerea mentionata.
PANA LA SOLUTIONAREA CAZULUI ESTE LEGALA RETINEREA?
Este legala retinerea, intrucat ccm este aplicabil tuturor salariatilor din unitatea respectiva.