avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RETINERE 0,6% DIN SALAR DE BAZA PENTRU NEMEMBRII ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RETINERE 0,6% DIN SALAR DE BAZA PENTRU NEMEMBRII SINDICALI

S-a semnat Contractului Colectiv de Munca la nivel de ramura SANITARA,
iar pentru nemembrii de sindicat s-a retinut 0,6% din salar.
Sindicatul nereprezentativ din cadrul unitatii a actionat in judecata unitatea
pentru retinerea mentionata.
PANA LA SOLUTIONAREA CAZULUI ESTE LEGALA RETINEREA?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:45, 29 Iulie 2013
Este legala retinerea, intrucat ccm este aplicabil tuturor salariatilor din unitatea respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cotizatie sindicat cf noului cod civil dodo70 dodo70 buna seara, sunt salariat bugetar la un spital din romania, nu sunt membru de sindicat si totusi mi se opreste aceasta contributie lunara, cf noului cod ... (vezi toată discuția)
Lamuriri contributie nemembri sindicat teodora27 teodora27 Buna ziua, Am citit despre acest subiect raspunsurile din acest forum dar am ramas cu 3 nedumeriri: 1. sunt sau nu obligati liderii de sindicat sau ... (vezi toată discuția)
Art.103-contract colectiv de munca la nivel national-lamuriri kaliteea kaliteea Buna ziua, Citez:\"Art. 103. - in contractele colective de munca incheiate la nivel de unitate de catre sindicate in numele salariatilor, partile contractante ... (vezi toată discuția)