Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit imobiliar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit imobiliar

Buna ziua. Am nevoie de o lamurire in cazul contractarii unui credit imobiliar, de ex. "Prima Casa". As dori sa stiu daca o singura persoana contracteaza creditul, in momentul intocmirii actelor la notar se poate trece o terta persoana pe contractul de proprietar? Va multumesc.
Cum asa? Creditul este dat cu destinatia achizitie imobil. Destinatia creditului trebuie respectata. Cum sa fie trecuta ca si proprietar o alta persoana decat cel ce ia creditul?
Pe langa persoana care ia creditul , pe contractul de achizitie poate aparea in plus si o alta persoana care nu contracteaza creditul? sa fie co-proprietar?
Doar daca este sotul celui care ia credit, altfel nu.
Multumesc