Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Assegni al nucleo familiare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Assegni al nucleo familiare

de 2 ani ma chinui sa obtin assegni al nucleo familiare, imi tot spun ca nu am dosarul complet acum mi.au intrerupt si alocatia copiilor din romania ,ce acte trebuiesc la acest dosar si daca se da cumva retroactiv pe ultimi doi ani de cand sotul munceste cu acte in regula multumesc mult
in italia, banuiesc?!
da in italia
Bună ziua,
Și eu sunt într-o situație asemănătoare:
-eu sunt stabilit în Italia cu acte în regulă
-sunt divorțat iar copilul a fost încredințat mamei prin sentință definitivă mamei în procent de 100%
-domiciliul copilului este în România, cu mama lui.
În condițiile astea, eu pot primi „assegno familiare”?
Bună ziua va rog mult dacă poate cineva sa ma ajute cu un sfat.Fetita e născută în iulie 2016 în Italia. Eu am luat șomaj de acolo începând cu Oct.2016. Nu am știut ca pot face cerere de assegno familiare și soțul care nu are rezidență în Italia a dispus pt.alocatie în tara.Acum am aflat de assegno,am întrerupt alocatia în tara și vreau sa depun în Italia. Credeți ca pot primi retroactiv din 2016 ceva? Sau trebuie sa dau statului roman alocatia înapoi pt a putea primi din Italia?!! Mulțumesc mult!!!