Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatii europene
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatii europene

eu lucrez in italia cu acte in regula . am nascut un copil aici si as vrea sa stiu daca beneficiez de arseniu familiar pot beneficia si de alocatia europeana pentru copil. va multumesc
nu stiu ce este arseniu familiar:((.. arseniu e un element chimic din tabloul lui mendelev...
in privinta alocatiei pentru copil, va pot spune ca puteti beneficia de alocatia data copilului de statul italian daca dvs, la data nasterii lui aveati si inca aveti domiciliul stabilt acolo oficial..
multa bafta!
avocatPetre
nu stiu ce este arseniu familiar:((.. arseniu e un element chimic din tabloul lui mendelev...
" Assegno familiare" este echivalentul alocatiei de stat in Italia (sunt multi romani stabiliti in Italia ce folosesc cuv. "arseniu" in loc de ASSEGNO care inseamna alocatie sau cec:D).
In ceea ce priveste problema dvs,daca sunteti stabilita cu forme legale in Italia (asta implicand un contract de munca si rezidenta),puteti beneficia de "assegno familiare".Din cate stiu trebuie intocmit "stato di famiglia" (din care va reiesi numarul de persoane ce locuiti in casa),stiu ca va sunt necesare actele dvs si ale sotului de stare civila si de identitate apostilate,traduse si legalizate si actele copilului.Doar cei de la Primaria ("Comune") localitatii pe raza careia aveti rezidenta va pot indruma cu exactitate asupra tuturor actelor necesare si a formalitatilor.Daca la nasterea copilului aveati un contract de munca,atunci veti putea beneficia de "assegno familiare" retroactiv.:P
Multa bafta si va tin pumnii!:dance3:
magdutza2010