Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adoptie/infiere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adoptie/infiere

buna ziua.
Va cer ajutorul in legatura cu o problema despre adoptie.
am fost infiat de catre sotul mamei cand am implinit varsta de 18 ani si acum port numele sotului mamei si in buletin la prenumele tatalui tot el este trecut
acum intrebarea mea este: mai am dreptul la vreo mostenire din partea tatalui biologic? sau nu mai am nicio treaba cu el?
va multumesc
horicav, utilizator
Daca ati fost adoptat de sotul mamei il veti mosteni numai pe acesta, nu si pe tatal biologic.
Depinde de momentul la care a fost facuta infierea si modalitatea infierii: cu efecte depline sau cu efecte restranse.
scrie in hotararea judecatoreasca acest lucru?
In ce an v-a adoptat ? Daca dupa 2004 nu are de ce sa mai scrie pe hotarare ce tip de adoptie daca de atunci e posibila numai adoptia cu efecte depline.