avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adoptie/infiere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adoptie/infiere

buna ziua.
Va cer ajutorul in legatura cu o problema despre adoptie.
am fost infiat de catre sotul mamei cand am implinit varsta de 18 ani si acum port numele sotului mamei si in buletin la prenumele tatalui tot el este trecut
acum intrebarea mea este: mai am dreptul la vreo mostenire din partea tatalui biologic? sau nu mai am nicio treaba cu el?
va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 31 Iulie 2013
horicav, utilizator
Cel mai recent răspuns: horicav , utilizator 13:44, 29 August 2014
Daca ati fost adoptat de sotul mamei il veti mosteni numai pe acesta, nu si pe tatal biologic.
Depinde de momentul la care a fost facuta infierea si modalitatea infierii: cu efecte depline sau cu efecte restranse.
scrie in hotararea judecatoreasca acest lucru?
In ce an v-a adoptat ? Daca dupa 2004 nu are de ce sa mai scrie pe hotarare ce tip de adoptie daca de atunci e posibila numai adoptia cu efecte depline.

Alte discuții în legătură

Drepturi infiat costiconstantin costiconstantin buna ziua in anul 1978,am fost infiat de o familie cu acordul parintilor mei biologici. Dupa o luna de la infiere, mama adoptiva a decedat ,dupa moartea ... (vezi toată discuția)
Copilul infiat mosteneste averea tatalui biologic? Alenc Alenc Un copil infiat de cel de-al doilea sot al mamei, dupa moartea tatalui biologic, poate participa la masa sucesorala a acestuia? (vezi toată discuția)
Drepturi succesorale avocat11 avocat11 Cine poate să-mi răspundă: o persoană căreia i-a decedat tatăl pe front (în 1944) şi este trecut în actul de naştere (tatăl ION decedat), fiind la ... (vezi toată discuția)