Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Info inlocuire cod CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Info inlocuire cod CAEN

Detin o socitate, infiintata in dec.2012 ce are urmatoarele coduri CAEN:
8292, 1082, 1089, 4637, 4789, 4791, 4799
Pana in prezent societatea nu a avut activitate, insa acum dorim sa demaram cu o investitie si implicit activitate pe societate.
La reanalizarea codurilor CAEN ne-am dat seama ca nu toate ne sunt utile, prin urmare ne este necesara urmatoarea schimbare:
codurile 1082 si 1089, trebuie sa le schimbam in 1039 si 1032.

Intrebarea este urmatoarea: daca este posibil radierea definitiva a celor doua coduri 1082 si 1089 si activarea celor noi. Si cam care sunt costurile pentru aceasta operatiune.

Multumesc mult.
Puteti lasa asa codurile vechi si sa adaugati si pe cele noi.
Sa le las asa nu pot pentru ca sunt constrans a avea maxim 5 clase deoarece facem parte din categoria SRL-D-urilor, motiv pentru care avem si un proiect depus pe codul CAEN 8292 .
alex8505, utilizator
Constrangerea cu pricina pentru SRL-D nu priveste numarul codurilor ci a grupelor de activitati care nu pot depasi 5. Intr-o grupa pot fi mai multe coduri, prin urmare puteti sa largiti fara nicio problema obiectul de activitate secundar cu codurile care va intereseaza.
Costurile inregistrarii cu autorizarea aferenta poate sa ajunga la vreo 400 ron. La aceasta suma se adauga redactarea actelor - hotararea/decizia asociatilor/asociatului unic cu contorul de cuvinte in vederea publicarii in Monitorul Oficial Partea a IV-a si a actului constitutiv actualizat, care va mai scoate din buzunar vreo 350 ron. Va recomand sa va adresati in vederea redactarii actelo,r biroului de asistenta juridica din cadrul registrului comertului. Bafta!