avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda neplatita
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda neplatita

am si eu o intrebare..daca poate sa raspunda cineva : am o amenda pe numele meu, luata de la jandarmerie pentru ca am intrat in alt liceu fara sa las vreun act ceva la elevul de servici. amenda e de 2500000 si nu am platit-o. ce sa va intampla daca nu o platesc in continuare?? ( amenda am luat-o pe 28 ianuarie)
de ce nu faci contestatie (plangere) la procesul-verbal de contraventie?! de fapt era benefic daca nici nu semnai procesul-verbal, ori daca il semnai 'cu obiectiuni'... acesta este singurul mod legal de a preveni calcularea de penalitati de intarziere, ori chiar de o noua amenda...
fortuna vis
Plangere nu mai poate face pt ca atrecut termenul de 15 zile.Nu iti ramane decat sa o platesti...ori acum ori cand vei avea nevoie de vreo adeverinta de la admin.fin, care nu iti elibereaza nimic pana nu platesti amenda.Mada
mersi celor care mi-au raspuns si inca ceva :) mi-a spus cineva ca cica intra la impozit daca nu o platesc...e adevarat ? sau ceva de genul ca se sterge dupa cativa ani ...
Cam tarziu trebuia sa contesti procesul verbal de contraventie, in ce priveste plata, nu ai incotro, la ei fisc orice se considera impozit si te obliga intai sa platesti amenda. Incearca si mergi la comandat in audienta ar mai fi o solutie , daca esti baiat de treaba. Iar daca nu ai semnat
Treaba cu prescriptia , stai linistit ca vrand, nevrind te duci pe la fisc in 2-3 ani, nu te iarta astia iti calculeaza si penalitati de intarziere, numai spera ca opereaza prescriptia. Prescriptia poate opera mai mult in situatii de drept comun civil, cind nimeni nu face nimic se complace in acea situatie..

Alte discuții în legătură

Amenda rutiera adriana_ramona adriana_ramona Sotul meu a primit o amenda pentru nepurtarea centurii de siguranta 120 lei. Aceasta a venit prin posta deoarece a refuzat semnarea procesului verbal. Daca nu ... (vezi toată discuția)
Amenda contraventionala la administratia financiara? ddinu ddinu Buna ziua, Am primit o amenda RATB pe care am neglijat sa o platesc in 15 zile de la sosirea in posta (de fapt a semnat maica-mea pentru ea, si n-am stiut ... (vezi toată discuția)
Procese verbale adrian_94 adrian_94 amenzile de circulatie trimise prin posta recomandate daca nu se semneaza pt. ridicarea scrisorilor , ce se intampla cu ele daca a trecut mai mult de 6 luni de ... (vezi toată discuția)