Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... procese verbale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

procese verbale

amenzile de circulatie trimise prin posta recomandate daca nu se semneaza pt. ridicarea scrisorilor , ce se intampla cu ele daca a trecut mai mult de 6 luni de la savarsirea contraventiei si logic nu a

Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plată de face prin poştă, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor.
Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.

Intervine prescriptia executarii sanctiunii amenzii contraventionale, conform art. 14 din O.G. nr. 2/2001.
Desigur, ca sa intervina prescriptia trebuie sa o invocati in cadrul contestatiei la executare pe care o veti formula atunci cand organele fiscale vor declansa executarea silita prin comunicarea actului incepator al executarii silite - somatia, - insotit de titlul executoriu.

Pentru ca ati facut referire la termenul de 6 luni, trebuie sa stiti ca nu sunt aplicabile dispozitiile art. 13 din O.G. nr. 2/2001, amenda contraventionala a fost deja aplicata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea