Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa pentru un minor ce a savarsit infractiunea de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa pentru un minor ce a savarsit infractiunea de furt in alt stat

Buna dimineata! Am o cunostinta ce are un copil minor care a plecat din tara, in Olanda. Acolo a fost prinsa la furat. Ce pedeapsa ar putea primi? Multumesc anticipat.
Depinde de legea din Olanda.
Depinde si ce a furat.
Pedeapsa e pana la patru ani sau amenda pana la 19500 euro. Pentru gainarii se da de obicei avertisment, interdictie de intrare in magazinul cutare sau pedeapsa cu munca in folosul comunitatii. Depinde ce a furat si daca era recividist sau infractor inrait in alte rele.
Multumesc mult pentru raspunsuri. A primit 7 zile de inchisoare cu suspendare si interdictie in Olanda.