Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare, act de identitate expirat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare, act de identitate expirat

Se poate angaja o persoana cu actul de identitate expirat? Alt document nu are.
nu exista nici un impediment legal, atata vreme cat va asumati identitatea; =D>
Contractul individual de muncă trebuie să conţină în mod obligatoriu identitatea părţilor.
Actele care fac dovada identităţii, a adresei si a celei privind reşedinţa sunt:cartea de identitate ,cartea de identitate provizorie sau buletinul de identitate.
Actul de identitate cu care se va legitima trebuie sa contina toate datele de identificare, iar termenul de valabilitate sa nu fie expirat.
Este ca si cum nu ar poseda act de identitate.
Dar, in acelasi timp nu se poate refuza angajarea unei persoane pe acest aspect, ci i s e poate acorda un termen in care sa prelungeasca valabilitatea ci.
Un act de identitate expirat trebui inlocuit cu altul . Nu i se prelungeste durata de valabilitate.
Una dintre cauzele ptr care se inlocuieste cartea de identitate este incetarea valalbilitatii ei, iar eu acest lucru am avut in vedere ,adica cauza,iar nu modalitatea prin care se prelungeste valalbilitatea unei carti de identitate