Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buletin expirat ci CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buletin expirat ci CIM

Buna ziua!

Oricat de prosteasca vi s-ar parea intrebarea: Este posibil sa inregistrez un contract de munca daca persoana angajata are buletinul expirat?
Multumesc
Posibil este ,conform tuturor evenimentelor care se fac cunoscute inclusiv pe acest forum
Incheierea unui CIM al carui angajat detine act identitate expirat,implica responsabilitatea persoanei fizice/juridice care a incheiat documentul ,conform dispozitii in vigoare
ynocentta, utilizator
Intrebarea mea este daca as face o ilegalitate. Persoana a mai fost angajata de doua ori cu acest buletin.... Noi chiar vream sa-l angajam si nu stiu cum sa procedez. Bunul simt imi spune ca nu pot inceia in contract in baza acestui act expirat
bvr, utilizator
Incheierea raporturilor de munca se realizeaza in baza de documente original,legal si valabile
Cum in situatia dvs,CIM este incheiat in baza unui document de identitate expirat ,pe cale de consecinta rezulta ca au fost incalcate dispozitiile in vigaore
Daca suplimentar incheierii CIM ,in baza unor documente expirate se constata si existenta de prejudiciu material,fapta poate fi incadrata sub incidenta penala
INteleg ca dvs chiar vreti sa-l angajati.
Dar persoana de ce nu vrea sa-si schimbe buletinul?
Pana la urma dvs va asumati, din dorinta de a face un bine, un risc.

Cred ca un CI expirat poate insemna un motiv de nulitate relativa a CIM. Cred!
Sunt de acord cu dumneavoastra. Si eu vedeam la fel problema, dar am mai vrut niste pareri.
Ma mira faptul ca totusi, s-au inregistrat alte doua contracte in baza acestui buletin.