avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buletin expirat ci CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buletin expirat ci CIM

Buna ziua!

Oricat de prosteasca vi s-ar parea intrebarea: Este posibil sa inregistrez un contract de munca daca persoana angajata are buletinul expirat?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gunnar , utilizator 11:58, 14 Iunie 2010
Posibil este ,conform tuturor evenimentelor care se fac cunoscute inclusiv pe acest forum
Incheierea unui CIM al carui angajat detine act identitate expirat,implica responsabilitatea persoanei fizice/juridice care a incheiat documentul ,conform dispozitii in vigoare
Ultima modificare: Vineri, 14 Mai 2010
ynocentta, utilizator
Intrebarea mea este daca as face o ilegalitate. Persoana a mai fost angajata de doua ori cu acest buletin.... Noi chiar vream sa-l angajam si nu stiu cum sa procedez. Bunul simt imi spune ca nu pot inceia in contract in baza acestui act expirat
Ultima modificare: Vineri, 14 Mai 2010
bvr, utilizator
Incheierea raporturilor de munca se realizeaza in baza de documente original,legal si valabile
Cum in situatia dvs,CIM este incheiat in baza unui document de identitate expirat ,pe cale de consecinta rezulta ca au fost incalcate dispozitiile in vigaore
Daca suplimentar incheierii CIM ,in baza unor documente expirate se constata si existenta de prejudiciu material,fapta poate fi incadrata sub incidenta penala
INteleg ca dvs chiar vreti sa-l angajati.
Dar persoana de ce nu vrea sa-si schimbe buletinul?
Pana la urma dvs va asumati, din dorinta de a face un bine, un risc.

Cred ca un CI expirat poate insemna un motiv de nulitate relativa a CIM. Cred!
Sunt de acord cu dumneavoastra. Si eu vedeam la fel problema, dar am mai vrut niste pareri.
Ma mira faptul ca totusi, s-au inregistrat alte doua contracte in baza acestui buletin.

Alte discuții în legătură

Contract cu buletin expirat NiniAfodorci NiniAfodorci Dacă un contract (de training) care spune că dacă-l vei încălca va trebui să plăteşti o taxă de 1200 lei a fost făcut pe baza unui buletin expirat, ... (vezi toată discuția)
Angajare.....ci expirata anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, in cazul cand trebuie sa angajez o pers....aduce actele necesare angajarii , dar constat ca are CI expirata....in baza ... (vezi toată discuția)
Angajare salariat timtexcompany timtexcompany Se poate angaja cineva cu Pasaportul? Adica poate fi considerat Pasaportul act de identitate - de ce? Am un salariat care pana acum ceva vreme lucra la negru ... (vezi toată discuția)