Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare salariat

Se poate angaja cineva cu Pasaportul? Adica poate fi considerat Pasaportul act de identitate - de ce? Am un salariat care pana acum ceva vreme lucra la negru insa doresc sa-i inchei CIM (acesta este cetatean Roman dar cu domiciliu in strainatate - Republica Moldova ) BI nu i s-a eliberat dar urmeaza, pana atunci.....nu doresc sa raman descoperit .
Cum ar trebui sa procedez?
Va multumesc
In cat timp se elibereaza CI?Puteti sa-i incheiati CIM si sa-l inregistrati la ITM cel tarziu pana la 20 de zile de la data semnarii lui , moment in care se elibereaza si CI.
va multumesc
Eu am avut un astfel de caz si i-am facut contractul de munca pe baza datelor din pasaport pentru ca persoana nu avea buletin si dura destul pana intra in posesia lui, iar angajatorul a inteles ca mai bine sa se faca contractele de munca din prima clipa decat sa ia vreo amenda sanatoasa.
Daca va uitati pe modelul de CIM din CCMUNN (Anexa 3) la actul de identitate sunt specificate: buletinul de identitate, cartea de identitate, pasaportul.