Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declaratie de conformitate - legume
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declaratie de conformitate - legume

produc legume si le comercializez prin intermediul unui SRL. Am un client restaurant, care imi cere certificat/declaratie de conformitate.
Cum pot obtine acest certificat? Este suficient sa dau o declaratie pe propie raspundere?

multumesc
Puteti emite un certificat de calitate sau declaratie de conformitate prin care certificati faptul ca produse respecta parametrii calitativi dintr-un standard de firma sau legislatia specifica in vigoare.

DECLARATIE DE CONFORMITATE

Noi, ..............SRL, cu sediul în ..............., str. ............, nr. ........... înregistrată la Registrul Comertului cu cod unic de înregistrare .............., declarăm pe propria răspundere că produsele livrate cu factura nr. ………… din data ……………., la care se referă această Declaratie de conformitate sunt conforme cu legislatia sanitara, sanitar-veterinara si pentru siguranta alimentelor in vigoare.
Prin prezenta, garantăm parametrii de calitate până inclusiv data limită de consum indicata pe ambalajul fiecărui produs, cu conditia respectării temperaturii mentionate pe ambalaj, conform documentatiei tehnice a produselor la depozitare, manipulare, transport şi vânzare.