Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baza de calcul deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baza de calcul deducere personala

In conformitate cu prevederile art.56, baza de calcul pentru deducerea personala o reprezinta venitul brut lunar din salarii.
Conform art.57 Cod fiscal si pct.106 din Normele metodologice, venitul brut lunar din salarii reprezintă totalitatea veniturilor realizate într-o lună conform art. 55 alin. (1) - (3) din Codul fiscal de o persoană fizică, pe fiecare loc de realizare, indiferent de denumirea acestora sau de forma sub care sunt acordate.
Intrebarea mea este urmatoarea: in baza de calcul pentru deducerea personala intra si veniturile salariale in natura, cum ar fi: tichetele de masa, tichetele cadou, etc.
Va multumesc!
Multumesc!