Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

As dori sa ma lamuriti cu urmatorul aspect .Eu vreau sa intabulez o casa cu gradina dar pe titlul de proprietate este trecuta si o sora de-a socrului care nu a locuit niciodata acolo si nici nu a participat la constructie. Se pare ca primaria a facut unele nereguli cu privire la acest aspect,socru cu sorasa au ceva pamant mostenit impreuna dar cel al casei a fost cumparat de el.Casa fiind facuta de socrii.Din pacate soacra este moarta acuma si la intabulare ne impiedicam de aceaste treaba datorita faptului ca sora socrului are datorii la primarie (FISC) noua nu ne poate elibera certificat fiscal decat cu datorii.Ori este ceva lege care obliga primaria sa -mi elibereze CF-ul cu 0 datorii pentru a ma ajuta,noi neavand nici o datorie ?
cadarg, utilizator
din pacate nu.
casa are 2 coproprietari, socrul si sora socrului. impozitul se plateste juma juma.
de asta nu va da certificat, pentru ca pentru jumatatea ei din terenul de sub casa, ea nu a platit impozitul.

faceti partajul cu ea, treceti casa si terenul numai pe numele socrului si ii platiti o sulta sorei pentru cota ei. eventual scadeti din sulta impozitul de la primarie, va intelegeti.
abia apoi puteti face cadastru
cadarg a scris:

As dori sa ma lamuriti cu urmatorul aspect .Eu vreau sa intabulez o casa cu gradina dar pe titlul de proprietate este trecuta si o sora de-a socrului care nu a locuit niciodata acolo si nici nu a participat la constructie. Se pare ca primaria a facut unele nereguli cu privire la acest aspect,socru cu sorasa au ceva pamant mostenit impreuna dar cel al casei a fost cumparat de el.Casa fiind facuta de socrii.Din pacate soacra este moarta acuma si la intabulare ne impiedicam de aceaste treaba datorita faptului ca sora socrului are datorii la primarie (FISC) noua nu ne poate elibera certificat fiscal decat cu datorii.Ori este ceva lege care obliga primaria sa -mi elibereze CF-ul cu 0 datorii pentru a ma ajuta,noi neavand nici o datorie ?

As dori sa mai intreb cum am putea ataca acest titlu de proprietate pentru ca nu este corect ca sora socrului sa aiva aceeasi cota parte cu socru si pe pamantul mostenit de soacra precum si de pamantul cumparat cu acte de catre acestia,exemplu(pamantul cu casa construita de socru si soacra a fost cumparat de ei cu acte),IAR SOCRU SI SORA LUI AU DE IMPARTIT DOAR DOUA LOTURI DIFERITE DE CELE AMINTITE MAI SUS. DAU PRIMARIA IN JUDECATA PENTRU CA au facut o ilegalitate si un abuz cand au intocmit aceste titluri bagand la gramada tot ce avea omul pentru a nu face mai multe acte TOTI SPUN CA SORA LUI SOCRU NU ARE NICI UN DREPT ASUPRA ACESTOR TERENURI MOSTENITE DE SOACRA ORI CUMPARATE DE EI.AVEM SI MARTORI CU PRIVIRE LA CUMPARAREA LOR PRECUM SI DE MOSTENIRE, SI NU ESTE CORECT SA SE ELIBEREZE DOUA TITLURI,UNUL PE PAMANTUL MOSTENIT IMPREUNA DE SOCRU CU SORA SI UNUL SEPARAT PE CEL MOSTENIT SI PE CEL CUMPARATDE CEI DOI SOTI IMPREUNA?Deci o lamurire?
Mihaela88 a scris:

din pacate nu.
casa are 2 coproprietari, socrul si sora socrului. impozitul se plateste juma juma.
de asta nu va da certificat, pentru ca pentru jumatatea ei din terenul de sub casa, ea nu a platit impozitul.

faceti partajul cu ea, treceti casa si terenul numai pe numele socrului si ii platiti o sulta sorei pentru cota ei. eventual scadeti din sulta impozitul de la primarie, va intelegeti.
abia apoi puteti face cadastru

Nici vorba sora lui socru sta in alta parte si nu are legatura cu impozitul de sub casa lui ,ea nu si-a platit impozitul pe casa si terenul unde locuieste ea .La noi impozitul este platit.
cadarg a scris:

Mihaela88 a scris:

din pacate nu.
casa are 2 coproprietari, socrul si sora socrului. impozitul se plateste juma juma.
de asta nu va da certificat, pentru ca pentru jumatatea ei din terenul de sub casa, ea nu a platit impozitul.

faceti partajul cu ea, treceti casa si terenul numai pe numele socrului si ii platiti o sulta sorei pentru cota ei. eventual scadeti din sulta impozitul de la primarie, va intelegeti.
abia apoi puteti face cadastru

Nici vorba sora lui socru sta in alta parte si nu are legatura cu impozitul de sub casa lui ,ea nu si-a platit impozitul pe casa si terenul unde locuieste ea .La noi impozitul este platit.

Socru are acte prin care poate dovedi ca a cumparat pamantul de sub casa si gradina impreuna cu soacra precum si un teren mostenire de la soacra care au fost trecute abuziv pe acelasi titlu.De la primarie acuma se spala pe maini si spun ca de ce nu au facut cereri separat pentru terenuri.Dar daca nimeni nu i-a lamurit pe oameni si s-au grabit ca ei sa-si termine treaba cat de repede ,ce vina au ei!Deci ma intereseaza daca pot ataca in instanta acest titlu de proprietate ,cat m-ar costa pentru ca matusa recunoaste ca asupra casei gradinii si acelui teren nu are pretentii.Deci eu vreau ca doar casa facuta de socru sa o intabulez.