Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant 31.06.2013 IFN
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant 31.06.2013 IFN

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti ce tip de SXXX ? depun la 31.06.2013 IFN-le? (institutie financiara nebancara).Multumesc
ORDINULUI MINISTRULUI FINANTELOR PUBLICE Nr. 1013/18.07.2013 in conformitate cu Art. 2 din Ordinul mentionat mai sus, Sistemul de raportare contabila la 30 iunie 2013 a operatorilor economici – se aplica persoanelor carora le sunt incidente Reglementarile contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene, parte componenta a Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 3.055/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, si care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri peste echivalentul in lei al sumei de 220.000 lei.

Prevederile OMFP 1013/2013 se aplica si la instituţiile de credit, instituţiile financiare nebancare, definite potrivit reglementărilor legale, înscrise în Registrul general, instituţiile de plată şi instituţiile emitente de monedă electronică, definite potrivit legii, care acordă credite legate de serviciile de plată şi a căror activitate este limitată la prestarea de servicii de plată, respectiv emitere de monedă electronică şi prestare de servicii de plată, Fondul de garantare a depozitelor în sistemul bancar, precum şi entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară ;