Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Informatii indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Informatii indemnizatie CCC

buna ziua, care este venitul minim impozabil pentru a primi indemnizatie de crestere a copilului?Trebuie sa fii obligatoriu angajat cu contract de munca?
Venitul realizat din asigurari se ia in considerare la indemnizatia de crestere a copilului?
Se considera vechime in campul muncii veniturile realizate in baza unui contract de comision?
Multumesc!
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului )inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concediu crestere copil, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Veniturile impozabile obtinute din alte activitati profesionale (colaborari, contracte de comision, prestari servicii etc.) sunt luate in calculul indem,nizatiei pentru CCC.

3. Nu exista un venit minim impozabil deoarece in cazul in care din calcul iese o indemnizatie mai mica de 600 lei se acorda 600 lei.

4. Perioada lucrata cu contract de comision nu este vechime in munca dar este stagiu de cotizare la pensie daca platiti contributia lunara.